Nenech si ujít : 4.-5. března 2023

Ž I V O T N Í  CESTA

 

Čmáranice života

Barvy a obyčejné čáry jsou uzdravující

Kdyby někdo tam nahoře zaznamenal všechny tvoje dosavadní cesty, byla by z toho asi pěkná čmáranice. Jestlipak bys v té změti čar našla/našel svoje osudové milníky, šťastné dny plné lásky nebo dny plné zoufalství a beznaděje?

Barvy a obyčejné čáry jsou uzdravující
Tanec, pohyb a čmáranice osvobozují terapiemalovanim.cz

Čmáranice je prvním kreativním vyjádřením zhruba kolem jednoho roku života. Tužka se stává prodlouženou rukou a souvisí přímo s naším „já“. Šťastné a spokojené dítě kreslí silné čáry, to nejisté se bojí přitlačit nebo často tužku zahodí. Pokud dítě pokreslí celý papír, znamená to, že jeho srdce překypuje láskou a chce zaujmout celý prostor. A to nejen na papíře, ale hlavně v matčině srdci. Čmáranice přináší dítěti libé pocity a potěšení.

Pokud přestaneš v dospívání a dospělosti malovat nebo ti to někdo zoškliví, může nastat tato situace:

Představ si, že se ti po dlouhé době dostane do ruky tužka, pastelky a velký arch papíru. Jaké emoce cítíš jako první? Je to radost a nadšení? Pak jsi na tom dobře a možná jsi jen měl/a v životě doposud jiné priority. Možná ale ztrácíš odvahu a cítíš stejnou nejistotu. Protože mezi dětstvím a současností jsi nasbíral/a mnoho programů a přesvědčení, že to co budeš kreslit, se musí někomu líbit. A ten někdo můžeš být třeba i ty sám/sama. A pokud se ti výsledné dílo líbit nebude, můžeš si myslet, že neumíš malovat, že nemáš talent, že to prostě není pro tebe. A tak zahodíš pastelky a nevědomě se odřízneš od možnosti nahlížet do svého vnitřního světa.

Věděl/a jsi, že pastelka je prodloužená ruka tvého srdce?

Třeba čmáranice je tou nejjednodušší a nejrychlejší cestou zpět do tvého srdce. Do tvého vnitřního světa i podvědomí. Do míst, kde leží tvoje sny, touhy, ale i strachy a obavy. Čmáranice umí tyto obrazy vytáhnout a přivést je do myslící části. A tam s nimi můžeš pracovat. Hledat souvislosti, pochopit události, které zrovna prožíváš a nacházet vhodná řešení. Nebo z nich můžeš vytvořit příběh, který tě bude inspirovat a nastaví pravdivé zrcadlo. Pohnutek, které se mohou objevit je hodně, ale každopádně při tomto procesu povolíš otěže své zahlcené mysli, uvolníš tvořivou energii a poddáš se ozdravujícím účinkům.

Chceš to taky zažít?

Čáry jsou tvým nevědomým písmem. Jejich směr, když zavřeš oči, řídí tvoje emoce a pocity. Tak neváhej a vstup s Andreou do spleti čar svého života.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

A co si Andrea odnesla ze své čmáranice?

Jako první se mi ukázaly veliké hory. Připomněly mi, že je potřebuji ke svému životu, abych je mohla zdolávat a uměla se na věci a situace dívat z nadhledu. Pak jsem našla velikánskou hlavu mouchy, mohla by to být i plynová maska a hned na to srdce, které ji překrývá. Tuto kombinaci vnímám jako potřebu řešit věci s láskou. Trochu mě vyděsil drak, z kterého se po dokreslení stala rakev.

Celý výtvor jsem nechala na stole ležet ještě pár dní a postupně na něj odkládala věci. Při psaní těchto řádků jsem u draka našla ještě červená sluchátka, která prodlužovala jeho ocas nebo byla spojené s rakví. Dává mi to smysl v tom, že i když se blízká duše rozhodne odejít, tak s ní navždy můžeme být ve spojení (v mém případě velmi aktuální téma).

Surfer mi připomíná, že již pár let chci jet na surfařskou dovolenou. Tak bych s tím možná již mohla něco udělat, dát té myšlence prostor :). A velikánský čarodějnický klobouk, který papíru vládne na mě volá jako připomínka toho, že nad vším mám moc já sama a vždy se mohu rozhodnout vykouzlit ve svém vlastním životě něco ke prospěchu všem a hlavně sobě.

Andrea