Všichni si stále navzájem přejeme hodně zdraví, štěstí, lásky a harmonie. Ale dokážeme si tento stav udržet dlouhodobě?
Duševní zdraví je stejně důležité, jako zdraví fyzické. Právě naše duševní blaho má vliv na celkový pocit pohody a spokojenosti. Ale jak si ho udržet, aby nám neulétlo s prvním malým problémem, se kterým se na svých dennodenních cestách setkáme?
Hlavními strašáky na první příčce, kteří nám ničí duševní zdraví jsou STRES a naše myšlenky. Valí se na nás tolik informací, povinností, hluku, chaosu a nepřehlednosti světa, že se cítíme duševně i fyzicky zahlceni. Nedokážeme se zcela uvolnit a být sami sebou a v souladu se svými potřebami. Dobrovolně se necháváme zahlcovat myšlenkami a názory ostatních a zapomínáme na hezké věci našeho bytí. Z tohoto důvodu nás denně zaplaví tolik emocí, které jdou proti nám, že v nich jen těžko hledáme smysl života a prostor pro vlastní sebevyjádření a obdiv ke kráse. Já vím, že to trochu přeháním a každý to máme jinak, ale myslím si, že přesto všichni toužíme po velkých dávkách radosti, štěstí a lásky.
Nepracujeme-li efektivně se svými emocemi, zaplavují nás tak dlouho, až nám zneprůchodní energetické dráhy a my se divíme, proč jsme tak unavení a vyčerpaní. Vědomí vlastních pocitů a emocí a schopnost je určitým způsobem vyjádřit, je základní krokem k udržení duševní rovnováhy.
K tomu ale potřebujeme vědět kdo jsme, co nám dělá radost a kde se cítíme dobře. Potřebujeme mít jasno v těchto bodech, které nám přináší milé chvíle plné radosti a jsou pevnou oporou ve chvílích nepřízně.
Každý z nás občas propadne starým křivdám, hněvu nebo zoufalství. A pokud těmto emocím nedáte pozornost na povrchu a bojujete s nimi pouze uvnitř, obvykle se za čas začnou somatizovat na těle v podobě nemoci nebo dysfunkce. Proto je dobré se s těmito emocemi vypořádat hned, jakmile se objeví. Pokud se hněváte na někoho konkrétního, můžete si to s ním vyříkat, klidně jen ve vaší představě. Můžete mu napsat dopis, který pak zničíte.
Pokud ale příčinu nelibých emocí neznáte, vyzvěte tyto emoce (většinou se jedná o strach a úzkosti) vědomě k sobě a snažte se zjistit odkud a proč přišly. Pak je nechte odejít nějakým kreativním způsobem. Nemusíte hned rozbíjet vázy o podlahu, ale pokud se vám uleví, tak proč ne. Je potřeba ze sebe dostat vše, takže se v arte počítá i zuřivé trhání nebo mačkání papíru (to je, když fakt ty emoce potlačujete dlouho a nechce se vám křičet), chaotická malba, ale třeba i intuitivní tanec. Všechny pocity lze uvolnit tvůrčím způsobem a nemusíte nikomu druhému nadále ubližovat. Za nic se nestyďte a neciťte se provinile. Dovolte si vypustit vše, co vypustit potřebuje. A nakonec odpusťte – druhému, jež je příčinou vašich emocí a pak také sobě.
Uvolňující proces můžete prožít nárazově nebo si z něho udělat rituál a brát ho jako součást vlastní psychohygieny. Na závěr je dobré si navodit pocit klidu a harmonie – meditovat, setrvat v tichu jen s vlastní energii nebo si namalovat něco pro radost. Budete se cítit lehčeji, jako byste odhodili těžká závaží.
Poznejte sami sebe a buďte sami sebou. Nikomu se nemusíte omlouvat za to, že jste jiní, než jací si vás přejí ostatní.
Vaše minulost není vaší budoucností. Minulá selhání nemusíte tahat v tašce všude sebou. Špatná rozhodnutí, útrapy a vše co se vám stalo v minulosti propusťte nebo si vyřešte na odborné terapii.
Nepřešlapujte na místě a nestěžujte si, že nevíte kudy jít. Běžte za tím, kde cítíte radost, co děláte rádi a kde cítíte vášeň.
Pokud jste v nějaké situaci nespokojení, uvědomte si to a udělejte potřebné kroky ke změně tak, abyste se cítili dobře.
Když se zmýlíte na své cestě netrestejte se a přijměte to jako dar vlastního sebepoznání. Podívejte se na své situace z nových úhlů pohledů. Dodá vám to novou šťávu a energii.
Řešte vše hned a nic nemeťte pod koberec. Udělejte vše, co je ve vašich silách, to ostatní nechte s důvěrou tam nahoru.
Jednou provždy se rozlučte s výmluvami a vše dělejte s vlastní zodpovědností.
Buďte odvážní. Strach je největší zloděj štěstí a rád nám svazuje nohy a drží nás v komfortní zóně. (My rády děkujeme našim účastníkům na našich workshopech za jejich odvahu přijít a pracovat na sobě.)
Nechtějte všechno hned. Všechno má svůj čas a trvalo-li něco X let, tak se to nemůže změnit za pár dnů. Vyžaduje to vaši upřímnost, píli a odhodlání. Nejlepší je dostat se do FLOW a nechat vše lehce plynout.
Važte si toho co máte. Praktikujte každý den VDĚČNOST. Emoce vděčnosti vám totiž nikdy nenabídne nic špatného. Být vděčný za vše co máte, vám přinese pocity klidu, štěstí a radosti.
Milujte. Sami sebe a vše kolem. Čím více budete milovat život, tím více bude on milovat vás.
Buďte k sobě laskaví. Nehýčkejte svoje bolesti a stará zranění. Naučte se odPOUŠTĚT a zbytečně dlouho se nedržte v jejich energiích. Neochota odpouštět vede pouze k dobrovolnému vězení a uzamčení srdce. A to přece nechcete. Chcete mít srdce plné štěstí a harmonie.
Poznejte své dary a naplňte je. Dělejte to, co máte rádi a nebojte se selhání.
Udržujte svůj vnitřní svět i myšlenky v harmonii. Každý den se můžete rozhodnou, jak ho prožijete a co pro sebe uděláte. Pracujte na své vnitřní stabilitě a rovnováze.
Respektujte své potřeby a potřeby ostatních. K ostatním se chovejte tak, jak byste chtěli, aby se oni chovali k vám.
Ať se vaše představa o sobě samém stane realitou. Ukazujte světu to nejlepší z vás. Buďte si vědomi své vlastní originality a nesrovnávejte se s ostatními.
Vždy mějte sny, touhy a záměry. Těm pak podřiďte všechny svoje kroky.
A na závěr si vezměte k srdci tato slova:
Štěstí není samozřejmostí a dny smutku a trápení k životu patří. Už to pro vás může být ulevující. Jen musíte vědět, jak se jimi nenechat převálcovat a zůstat v klidu a pokoře, než se temná bouře přežene. Posilujte a udržujte své duševní zdraví. Když to neocení nikdo jiný, tak vy rozhodně ano.
(Nabízíme kreativní programy pro podporu duševního zdraví do firem, škol pro pedagogické pracovníky a pomáhající profese. Máte zájem? Ozvěte se nám :-))
© Radka Rybínová | Terapie malováním